Czy samochód używany musi posiadać gwarancję?

Zakup używanego samochodu zawsze może wiązać się z pewnym ryzykiem. Obawiamy się, że właściciel mógł zataić usterki bądź skłamać co do stanu technicznego pojazdu. Decydując się na zakup nowego pojazdu mamy zabezpieczenie w przypadku gdy ulegnie on awarii. Czy jednak podobnie jest w przypadku samochodów z drugiej ręki? Jakie prawa ma kupujący i czy każdy używany samochód musi mieć gwarancję?

Pojazd nowy czy używany?

Decydując się na zakup samochodu, musimy dobrze przemyśleć czy chcemy kupić nowy pojazd, czy też używany. Każda z tych opcji ma swoje zalety oraz wady, dlatego też wybór najlepszego rozwiązania, jest naszą indywidualną decyzją, na którą wpływa wiele czynników. Z całą pewnością istotną kwestią jest kwota, jaką możemy zainwestować w kupno samochodu. Używany egzemplarz na pewno będzie tańszy, jednak dla wielu problemem może być obawa przed potencjalnymi usterkami lub brakiem gwarancji na auto z drugiej ręki. Jak wiadomo, przy fabrycznie nowych samochodach producent udziela bezpłatnej gwarancji na kilka lat, co zapewnia nam spokój na czas jej trwania. Czy jednak faktycznie nie możemy liczyć na gwarancję w przypadku pojazdu używanego?

Czytaj także: Na co zwrócić uwagę kupując samochód używany

Rękojmia na samochód używany

W wielu przypadkach kupno samochodu używanego nie daje nam jednoczesnej gwarancji w razie usterki. Mimo tego sprzedawca odpowiada za sprzedanie pojazdu z wadą mechaniczną. Kupującemu przysługuje bowiem prawo do rękojmi za wady kupionego samochodu. Rękojmia w przeciwieństwie do gwarancji jest ustawową odpowiedzialnością sprzedającego za wady występujące w rzeczy, którą sprzedaje. Gwarancja z kolei jest dobrowolna i to od sprzedawcy lub producenta zależy, na jak długo zostanie ona udzielona. Jeśli samochód nie posiada właściwości, jakie powinien lub o których zapewnił sprzedający, nie spełnia swojego celu lub jest wybrakowany, można skorzystać z rękojmi. Zazwyczaj okres rękojmi trwa dwa lata, natomiast w przypadku samochodów używanych czas ten można ograniczyć do jednego roku, jednak kupujący musi zostać o tym poinformowany.