Czy warto zainwestować w samochód używany?

Nowe samochody mają wysokie ceny. Wiele ludzi nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu sprzedaży, ponieważ jest już obciążonych kredytem na mieszkanie czy dom. Posiadanie samochodu jest jednak niezbędne w codziennym życiu, więc coraz więcej ludzi rozgląda się za używanymi pojazdami.

Zaletą takich aut jest ich znacznie niższa cena. Wśród ofert sprzedaży używanych samochodów można znaleźć maszyny w bardzo dobrym stanie i konkurencyjnej cenie, warto jednak wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.


Zalety samochodów używanych


Oprócz oczywistej korzyści wynikającej z zakupu używanego auta, czyli niskiej ceny, jest też sporo innych zalet takiej inwestycji. Kupując nowy pojazd, musimy liczyć się z szybką utratą jego wartości. Z roku na rok taki samochód znacznie traci na wartości. Jeżeli właściciel takiego auta zdecyduje się go po kilku latach sprzedać, to dużo na tym straci. Nowe samochody generują też wysokie koszty utrzymania. Drogie są chociażby kompatybilne z nimi części zamienne. Zadbane auto używane będzie wyglądać tak samo dobrze jak nowe, a koszty jego eksploatacji będą znacznie niższe. Dodatkowo jego wartość nie będzie już tak dramatycznie spadać, więc będziemy mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy.


Najpopularniejsze samochody używane


W Polsce najpopularniejszymi markami na rynku samochodów używanych jest: Volkswagen, Ford, Renault, Audi oraz Opel. Firmy te słyną z produkcji najmniej awaryjnych pojazdów. Większość z tych aut jest sprowadzana do nas z Niemiec, ponieważ jest to społeczeństwo niezwykle pieczołowicie dbające o swoje pojazdy. Większość niemieckich samochodów jest utrzymana w rewelacyjnym stanie. Modele tych marek mają jeszcze jedną dużą zaletę – otóż bez problemu można dostać do nich części zamienne.

Czytaj również: Czy samochód używany musi posiadać gwarancję?


Gdzie najlepiej kupić używane auto?


Internet tonie w stertach prywatnych ofert sprzedaży samochodów używanych, jednak zakup auta od nieznajomego często przypomina kupowanie kota w worku. Przy tak poważnej transakcji nie wystarczy przejrzenie zdjęć oraz przeczytanie opisu, najważniejsza jest jazda próbna oraz obejrzenie pojazdu na żywo. Najbezpieczniej jest udać się do komisu albo centrum, który oferuje sprzedaż używanych aut. Samochody sprzedawane w takich miejscach są sprawdzone i bezpieczne.