Kupno używanego samochodu – ważne dokumenty w przypadku zakupu

Samochód jest podstawowym środkiem komunikacji, z którego korzysta niemal każdy z nas. Mając auto łatwo i szybko możemy dotrzeć do każdego miejsca. Auto zapewnia niezależność i jest wyjątkowo wygodnym sposobem podróżowania. Rynek motoryzacyjnie wciąż i nieprzerwanie się rozwija. Pojawiają się nowe modele samochodów, innowacyjne technologie i rozwiązania usprawniające jazdę. W związku z tym rozwojem kierowcy od czasu do czasu pragną zmienić swój środek lokomocji. Przeciętnego mieszkańca Polski nie stać niestety na cacko spod igły, dlatego często dokonujemy zakupu z drugiej ręki. Aby zapewnić sobie bezpieczne zakupy warto skierować swoje kroki do centrum samochodów używanych, gdzie znajdziemy zadbane auta z gwarancją. Kiedy zdecydujemy się na kupno, warto zwrócić uwagę na podstawowe informacje prawne.

Jakie dokumenty dostaniemy razem z samochodem

Z kupnem używanego samochodu wiąże się konieczność otrzymania całego szeregu dokumentów. Pamiętajmy, że brak któregokolwiek z nich może okazać się przyczyną sporych problemów. Powinniśmy otrzymać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC, kopię umowy komisowej między właścicielem komisu a komitenten oraz fakturę VAT. Jeżeli samochód używany posiada gwarancję to otrzymamy również certyfikat. W przypadku, kiedy samochód został sprowadzony z zagranicy warto sprawdzić w urzędzie skarbowym, czy podatek VAT został uregulowany. Nim kupimy pojazd zwróćmy uwagę czy w dokumentacji nie widnieją braki lub nieścisłości. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze podejrzenia, lepiej wybrać pojazd, co do którego nie mamy zastrzeżeń.

Wpisy techniczne do dowodu rejestracyjnego auta

Istnieje wiele bardzo ważnych kwestii technicznych, które powinny zostać wpisane w dowód rejestracyjny. Może okazać się np., że niektóre SUVy zakwalifikowane są jako ciężarówki! Trzeba również zwrócić uwagę czy samochód posada hak. Jeżeli tak on również musi być wpisany w dowód rejestracyjny. Podobnie sprawa ma się z instalacją gazową. W tym wypadku należy dopytać się dodatkowo o homologację na zbiornik i aktualizację przeglądu instalacji gazowej.

Czytaj także: Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód z instalacją LPG