Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Samochód z drugiej ręki jest tańszy od nowego auta z salonu, ale i tak poświęcamy na jego zakup zarobki z kilku miesięcy, a czasem nawet kilku lat swojej pracy. Źle dobrany samochód to rujnacja domowego budżetu, więc do tematu wyboru używanego samochodu trzeba podejść z pełnym profesjonalizmem. Należy temu procesowi poświęcić czas i uwagę, aby nie popełnić błędu, który może nas sporo kosztować.

1. Określ swoje potrzeby

Zanim zaczniesz szukać używanego auta, zastanów się jakie wymagania ma dokładnie spełniać. Do czego będzie służyć? Jakie cechy musi posiadać? Nie kieruj się chwilową zachcianką, wybiegaj myślami w niedaleką przyszłość. Zdecyduj się na rodzaj silnika, na którym najbardziej Tobie zależy. Dopiero kiedy to określisz, zacznij szukać ofert.

2. Określ budżet jakim dysponujesz

Zanim przystąpisz do poszukiwań ustal jakim dokładnie budżetem dysponujesz, ułatwi to i przyspieszy proces poszukiwań.

3. Szukanie

Najwięcej ogłoszeń znajdziesz w Internecie, ale warto zapoznać się także z ofertami dealerów samochodowych sprzedających używane pojazdy. Najlepiej szukać w okolicy swojego miejsca zamieszkania, bo niezwykle rzadko opłaca się jechać po wybrany samochód na drugi koniec kraju.

4. Oględziny

Najpierw zwróć uwagę na stan karoserii i podwozia. Czy nie ma tam śladów po kolizjach i szkodach blacharskich. Przyjrzyj się uważnie ramie i nadwoziu, jeśli jest w słabym stanie, to nie będzie do czego przykręcić nowych części. Następnie sprawdź, czy nie ma śladów napraw na słupkach (w miejscach mocowania drzwi), progach, dachu czy podłużnicach, bo to one są świadectwem uczestniczenia pojazdu w poważnym wypadku.

5. Wycieczka do warsztatu

Jeżeli sam nie jesteś w stanie ocenić rzetelnie stanu technicznego pojazdu, najlepiej jest wybrać się z nim do warsztatu na badanie techniczne. Tam dowiesz się czy samochód nie ma żadnych ukrytych wad.

Czytaj również: Auto używane z gwarancją – czy warto?

6. Jazda próbna

Warto w tym momencie mieć ze sobą znajomą osobę, która pomoże w ocenie pracy silnika i zawieszenia, wsłuchując się we wszelkie odgłosy wydawane przez samochód. Zwróć uwagę czy auto nie ma problemów z utrzymaniem kierunku, czy nie zapalają się na desce rozdzielczej podejrzane kontrolki i czy podczas przyśpieszania silnik dobrze pracuje.