Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód z instalacją LPG

Zakup używanego samochodu to wyzwanie, a jeśli jest to samochód z zamontowaną instalacją LPG, zakup może być jeszcze trudniejszy. Należy pamiętać, że to dodatkowy układ w samochodzie, który może być zużyty lub w trakcie użytkowania stać się powodem usterki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nawet jeśli kupujemy używany samochód z zaufanego komisu, a auto ma gwarancję, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam na bezpieczny zakup.

LPG zamontowane za granicą

Auta w gazie są popularne nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Często instalacje montowane za granicą są lepszej jakości niż te instalowane w polskich warsztatach. Niestety nie zawsze zakup samochodu w autogazie sprowadzanego z zagranicy to dobry pomysł. Często, szczególnie w przypadku pojazdów starszych może pojawić się problem z zalegalizowaniem w Polsce zbiornika LPG. Najprostszym rozwiązaniem jest wówczas zamontowanie nowej butli z aktualną homologacją. Ponadto należy sprawdzić oryginalne zagraniczne dokumenty. Powinna znaleźć się tam adnotacja dotycząca tego, że auto zasilane jest gazem. Kupując taki samochód warto również rzucić okiem na to jak instalacja gazowa została zamontowana. Nie trzeba mieć w tym wypadku wiedzy mechanika. Jeśli instalacja została wykonana „po łebkach”, widać wystające kable czy zwoje taśmy klejącej, lepiej sobie taki samochód odpuścić. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji, warto kupować samochody używane od dobrych dealerów.

Czytaj również: Dopasuj auto do swoich potrzeb – Toyota, Lexus i inne marki

Dwa sposoby pracy silnika

Jednym z podstawowych problemów źle zainstalowanego gazu w samochodzie jest fakt, że psuje się układ zasilania benzynom. Ważne, aby układ ten był tak samo sprawny jak układ zasilania gazem. Niezależnie od paliwa silnik powinien pracować tak samo równo. To istotne, ponieważ nawet, jeśli decydujemy się jeździć tylko na gazie, problem odezwie się zimą, kiedy do uruchomienia silnika konieczny jest prawidłowo pracujący układ zasilania benzynom.