Skrzynia biegów – automatyczna czy manualna. Kupujemy samochód używany

Kupując samochód używany w pierwszej kolejności musimy znaleźć odpowiedni komis samochodów używanych. Jest to ogromnie ważne, ponieważ zakup auta w sprawdzonym centrum gwarantuje sprzęt najwyższej jakości. Doskonałym miejscem na znalezienie odpowiedniego dla nas samochodu jest komis Klecińska we Wrocławiu. Znajdziemy tam najlepsze auta używane, które zostały odpowiednio sprawdzone i posiadają gwarancję zakupu. Następnym krokiem jest określenie własnych potrzeb. Powinniśmy zastanowić się między innymi czy preferujemy samochód z manualną czy automatyczną skrzynią biegów. Za wyborem manualnej lub automatycznej skrzyni mogą przemawiać argumenty czysto pragmatyczne, jednak równie często motywy decyzji są często subiektywne.

Skrzynia biegów manualna

Jednym z wielu atutów manualnej skrzyni biegów jest możliwość decydowania przez kierującego o wyborze konkretnego biegu, przy czym nie zawsze kierowca musi brać pod uwagę obrotów silnika. Wybierając skrzynię manualną, w określonych sytuacjach może się on zdecydować na zmianę biegów w sposób bardziej dynamicznych i szybszy niż miałoby to miejsce w przypadku automatu. Taka skrzynia biegów nie wymaga również drobiazgowego serwisowania, więc istnieją mniejsze szanse, że uległa ona zniszczeniu na skutek nieprawidłowej eksploatacji.  Za manualną skrzynią biegów przemawia również fakt, że samochód z „manualem” kosztuje mniej niż ten z automatyczną skrzynią biegów.

Czytaj także: Kupno używanego samochodu – ważne dokumenty w przypadku zakupu

Automatyczna skrzynia biegów

Na samochód z automatyczną skrzynią biegów musimy przewidzieć nieco wyższy budżet. Przekładnia ta jest bardziej skomplikowana i składa się z innych, dodatkowych elementów, takich jak czujniki i komputer. Pamiętajmy jednak, że „automat” może zużywać więcej benzyny, a ewentualna naprawa przekładni będzie droższa. Do niewątpliwych zalet automatycznej skrzyni biegów należy z pewnością wygoda jej użytkowania. Stanowi świetny wybór dla osób poruszających się głównie po mieście. Szczególnie w godzinach największego ruchu.